Filters
Question type

Study Flashcards

The relevant range concept is applicable to mixed costs.

Correct Answer

verifed

verified

Adens Corporation's relevant range of activity is 2,000 units to 6,000 units. When it produces and sells 4,000 units, its average costs per unit are as follows: Adens Corporation's relevant range of activity is 2,000 units to 6,000 units. When it produces and sells 4,000 units, its average costs per unit are as follows:   If 5,000 units are sold, the total variable cost is closest to: A)  $53,000 B)  $65,000 C)  $60,500 D)  $77,000 If 5,000 units are sold, the total variable cost is closest to:


A) $53,000
B) $65,000
C) $60,500
D) $77,000

Correct Answer

verifed

verified

Kesterson Corporation has provided the following information: Kesterson Corporation has provided the following information:   If 6,000 units are produced, the total amount of direct manufacturing cost incurred is closest to: A)  $55,800 B)  $63,900 C)  $80,700 D)  $64,800 If 6,000 units are produced, the total amount of direct manufacturing cost incurred is closest to:


A) $55,800
B) $63,900
C) $80,700
D) $64,800

Correct Answer

verifed

verified

A fixed cost is not constant per unit of product.

Correct Answer

verifed

verified

Fixed costs expressed on a per unit basis:


A) increase with increases in activity.
B) decrease with increases in activity.
C) are not affected by activity.
D) should be ignored in making decisions since they cannot change.

Correct Answer

verifed

verified

The University Store, Inc. is the major bookseller for four nearby colleges. An income statement for the first quarter of the year is presented below: The University Store, Inc. is the major bookseller for four nearby colleges. An income statement for the first quarter of the year is presented below:   On average, a book sells for $40.00. Variable selling expenses are $3.00 per book; the remaining selling expenses are fixed. The variable administrative expenses are 5% of sales; the remainder of the administrative expenses are fixed. The cost formula for selling and administrative expenses with  X  equal to the number of books sold is: A)  Y = $105,000 + $3X B)  Y = $105,000 + $5X C)  Y = $110,000 + $5X D)  Y = $110,000 + $33X On average, a book sells for $40.00. Variable selling expenses are $3.00 per book; the remaining selling expenses are fixed. The variable administrative expenses are 5% of sales; the remainder of the administrative expenses are fixed. The cost formula for selling and administrative expenses with "X" equal to the number of books sold is:


A) Y = $105,000 + $3X
B) Y = $105,000 + $5X
C) Y = $110,000 + $5X
D) Y = $110,000 + $33X

Correct Answer

verifed

verified

Asplund Corporation has provided the following information: Asplund Corporation has provided the following information:    Required: a. For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 5,000 units? b. For financial reporting purposes, what is the total amount of period costs incurred to sell 5,000 units? Required: a. For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 5,000 units? b. For financial reporting purposes, what is the total amount of period costs incurred to sell 5,000 units?

Correct Answer

verifed

verified

Schwiesow Corporation has provided the following information: Schwiesow Corporation has provided the following information:   For financial reporting purposes, the total amount of period costs incurred to sell 5,000 units is closest to: A)  $12,500 B)  $8,300 C)  $7,000 D)  $5,500 For financial reporting purposes, the total amount of period costs incurred to sell 5,000 units is closest to:


A) $12,500
B) $8,300
C) $7,000
D) $5,500

Correct Answer

verifed

verified

For the past 8 months, Jinan Corporation has experienced a steady increase in its cost per unit even though total costs have remained stable. This cost per unit increase may be due to ________ costs if the level of activity at Jinan is ________.


A) fixed, decreasing
B) fixed, increasing
C) variable, decreasing
D) variable, increasing

Correct Answer

verifed

verified

Kneeland Corporation has provided the following information: Kneeland Corporation has provided the following information:   If 10,000 units are produced, the total amount of manufacturing overhead cost is closest to: A)  $186,000 B)  $138,000 C)  $162,000 D)  $150,000 If 10,000 units are produced, the total amount of manufacturing overhead cost is closest to:


A) $186,000
B) $138,000
C) $162,000
D) $150,000

Correct Answer

verifed

verified

Lagle Corporation has provided the following information: Lagle Corporation has provided the following information:   For financial reporting purposes, the total amount of period costs incurred to sell 4,000 units is closest to: A)  $12,200 B)  $7,800 C)  $4,400 D)  $8,100 For financial reporting purposes, the total amount of period costs incurred to sell 4,000 units is closest to:


A) $12,200
B) $7,800
C) $4,400
D) $8,100

Correct Answer

verifed

verified

Streif Inc., a local retailer, has provided the following data for the month of June: Streif Inc., a local retailer, has provided the following data for the month of June:   The cost of goods sold for June was: A)  $128,000 B)  $181,000 C)  $122,000 D)  $134,000 The cost of goods sold for June was:


A) $128,000
B) $181,000
C) $122,000
D) $134,000

Correct Answer

verifed

verified

Menk Corporation has provided the following information: Menk Corporation has provided the following information:    Required: a. If 5,000 units are sold, what is the variable cost per unit sold? b. If 5,000 units are sold, what is the total amount of variable costs related to the units sold? c. If 5,000 units are produced, what is the total amount of manufacturing overhead cost incurred? Required: a. If 5,000 units are sold, what is the variable cost per unit sold? b. If 5,000 units are sold, what is the total amount of variable costs related to the units sold? c. If 5,000 units are produced, what is the total amount of manufacturing overhead cost incurred?

Correct Answer

verifed

verified

The cost of napkins put on each person's tray at a fast food restaurant is a variable cost with respect to how many persons are served.

Correct Answer

verifed

verified

Pedregon Corporation has provided the following information: Pedregon Corporation has provided the following information:   If 4,000 units are produced, the total amount of manufacturing overhead cost is closest to: A)  $21,000 B)  $14,000 C)  $28,000 D)  $17,500 If 4,000 units are produced, the total amount of manufacturing overhead cost is closest to:


A) $21,000
B) $14,000
C) $28,000
D) $17,500

Correct Answer

verifed

verified

Delongis Corporation, a merchandising company, reported the following results for June: Delongis Corporation, a merchandising company, reported the following results for June:   Cost of goods sold is a variable cost in this company. The gross margin for June is: A)  $242,600 B)  $148,800 C)  $124,800 D)  $102,200 Cost of goods sold is a variable cost in this company. The gross margin for June is:


A) $242,600
B) $148,800
C) $124,800
D) $102,200

Correct Answer

verifed

verified

Fiori Corporation's relevant range of activity is 3,000 units to 7,000 units. When it produces and sells 5,000 units, its average costs per unit are as follows: Fiori Corporation's relevant range of activity is 3,000 units to 7,000 units. When it produces and sells 5,000 units, its average costs per unit are as follows:   The incremental manufacturing cost that the company will incur if it increases production from 5,000 to 5,001 units is closest to: A)  $16.20 B)  $10.80 C)  $13.80 D)  $14.30 The incremental manufacturing cost that the company will incur if it increases production from 5,000 to 5,001 units is closest to:


A) $16.20
B) $10.80
C) $13.80
D) $14.30

Correct Answer

verifed

verified

For an automobile manufacturer, the cost of a driver's side air bag purchased from a supplier and installed in every automobile would best be described as a:


A) fixed cost.
B) mixed cost.
C) step-variable cost.
D) variable cost.

Correct Answer

verifed

verified

Dake Corporation's relevant range of activity is 2,000 units to 6,000 units. When it produces and sells 4,000 units, its average costs per unit are as follows: Dake Corporation's relevant range of activity is 2,000 units to 6,000 units. When it produces and sells 4,000 units, its average costs per unit are as follows:   If 3,000 units are produced, the total amount of indirect manufacturing cost incurred is closest to: A)  $4,200 B)  $10,400 C)  $14,600 D)  $12,000 If 3,000 units are produced, the total amount of indirect manufacturing cost incurred is closest to:


A) $4,200
B) $10,400
C) $14,600
D) $12,000

Correct Answer

verifed

verified

Showing 281 - 299 of 299

Related Exams

Show Answer