Filters
Question type

Study Flashcards

Cost is a dollar measure of the resources used to achieve a given benefit.

Correct Answer

verifed

verified

Production costs include direct materials, direct labour, and manufacturing overhead.

Correct Answer

verifed

verified

Select the appropriate classification of each of the costs listed below.Each classification may be used more than once, and it is possible that one or more of the classifications may not be used at all. -Controller's salary


A) Product Cost, Direct Material
B) Product Cost, Direct Labour
C) Product Cost, Manufacturing Overhead
D) Product Cost, Selling Expense
E) Product Cost, Administrative Expense
F) Period Cost, Direct Material
G) Period Cost, Direct Labour
H) Period Cost, Manufacturing Overhead
I) Period Cost, Selling Expense
J) Period Cost, Administrative Expense

Correct Answer

verifed

verified

Which statement best describes the income statement of a manufacturer?


A) It covers a certain period of time.
B) It contains only manufacturing costs.
C) It will show the ending balance of work-in-process.
D) It will show the ending balance of materials inventory.

Correct Answer

verifed

verified

Econo Company In July, Econo Company purchased materials costing $21,000 and incurred direct labour cost of $18,000. Manufacturing overhead totalled $32,000 for the month. Information on inventories was as follows:  July 1 July 31 Materials $6,200$7,100 Work-in-process $700$1,200 Finished goods $3,300$2,700\begin{array}{lrr}&\text { July } 1& \text { July } 31\\\text { Materials } & \$ 6,200 & \$ 7,100 \\\text { Work-in-process } & \$ 700 & \$ 1,200 \\\text { Finished goods } & \$ 3,300 & \$ 2,700\end{array} -Refer to Bowring Company. What was the sales price per unit?


A) $10
B) $20
C) $30
D) $50

Correct Answer

verifed

verified

Describe the purpose of the three inventory accounts used by a manufacturer.

Correct Answer

verifed

verified

The materials inventory is used to keep ...

View Answer

Selected data concerning the past year's operations of the Intelligent Creatures Corporation are as follows: Selling and administrative expenses $225,000 Direct materials used 397,500 Direct labour 450,000 Inventories Dec) 1 Dec. 31 Direct materials $36,000 $42,000 Work-in-process 75,000 84,000 Finished goods 69,000 57,000 What is the cost of direct materials purchased?


A) $367,500
B) $397,500
C) $403,500
D) $405,000

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following best describes the term assigning costs?


A) the way costs are measured and recorded
B) the way companies can tell what money was spent
C) the benefit given up when one choice is made over another
D) the allocation applied to a cost object using a reasonable method

Correct Answer

verifed

verified

What are expired costs?


A) assets
B) profit
C) expenses
D) revenues

Correct Answer

verifed

verified

Select the appropriate classification of each of the costs listed below.Each classification may be used more than once, and it is possible that one or more of the classifications may not be used at all. -Factory manager's salary


A) Product Cost, Direct Material
B) Product Cost, Direct Labour
C) Product Cost, Manufacturing Overhead
D) Product Cost, Selling Expense
E) Product Cost, Administrative Expense
F) Period Cost, Direct Material
G) Period Cost, Direct Labour
H) Period Cost, Manufacturing Overhead
I) Period Cost, Selling Expense
J) Period Cost, Administrative Expense

Correct Answer

verifed

verified

Select the appropriate classification of the output generated by each of the following industries.Each classification may be used more than once, and it is possible that one or more of the classifications may not be used at all. -Car manufacturer


A) Tangible
B) Intangible

Correct Answer

verifed

verified

Prime cost is the sum of direct materials and direct labour.

Correct Answer

verifed

verified

While it is necessary to assign direct costs to cost objects, it is NOT necessary to assign indirect costs.

Correct Answer

verifed

verified

Cost of goods sold is the total product cost of the units manufactured during a period.

Correct Answer

verifed

verified

Which statement best describes indirect costs?


A) Indirect costs include all labour.
B) Indirect costs should always be assigned to a cost object.
C) Indirect costs can be easily and accurately traced to a cost object.
D) Indirect costs are shared between or among more than one cost object.

Correct Answer

verifed

verified

Select the appropriate classification of each of the costs listed below.Each classification may be used more than once, and it is possible that one or more of the classifications may not be used at all. -Sugar used in cookie production


A) Product Cost, Direct Material
B) Product Cost, Direct Labour
C) Product Cost, Manufacturing Overhead
D) Product Cost, Selling Expense
E) Product Cost, Administrative Expense
F) Period Cost, Direct Material
G) Period Cost, Direct Labour
H) Period Cost, Manufacturing Overhead
I) Period Cost, Selling Expense
J) Period Cost, Administrative Expense

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following reflects the formula to calculate gross margin percent?


A) gross margin/sales revenue
B) sales revenue/gross margin
C) operating income/sales revenue
D) gross margin/cost of goods sold

Correct Answer

verifed

verified

What is an example of an intangible product?


A) computers
B) dental care
C) hamburgers
D) automobiles

Correct Answer

verifed

verified

Select the appropriate classification of each of the costs listed below.Each classification may be used more than once, and it is possible that one or more of the classifications may not be used at all. -Depreciation on vans used by the sales staff


A) Product Cost, Direct Material
B) Product Cost, Direct Labour
C) Product Cost, Manufacturing Overhead
D) Product Cost, Selling Expense
E) Product Cost, Administrative Expense
F) Period Cost, Direct Material
G) Period Cost, Direct Labour
H) Period Cost, Manufacturing Overhead
I) Period Cost, Selling Expense
J) Period Cost, Administrative Expense

Correct Answer

verifed

verified

Econo Company In July, Econo Company purchased materials costing $21,000 and incurred direct labour cost of $18,000. Manufacturing overhead totalled $32,000 for the month. Information on inventories was as follows:  July 1 July 31 Materials $6,200$7,100 Work-in-process $700$1,200 Finished goods $3,300$2,700\begin{array}{lrr}&\text { July } 1& \text { July } 31\\\text { Materials } & \$ 6,200 & \$ 7,100 \\\text { Work-in-process } & \$ 700 & \$ 1,200 \\\text { Finished goods } & \$ 3,300 & \$ 2,700\end{array} -Refer to Ballard Company. Suppose each set of portable speakers has a per-unit product cost of $112. What would be the cost of goods sold last year?


A) $10,839,360
B) $10,864,000
C) $11,224,640
D) $11,555,120

Correct Answer

verifed

verified

Showing 61 - 80 of 217

Related Exams

Show Answer