Filters
Question type

Study Flashcards

Bateman Corporation,which has only one product,has provided the following data concerning its most recent month of operations: Bateman Corporation,which has only one product,has provided the following data concerning its most recent month of operations:   What is the unit product cost for the month under absorption costing? A) $97 per unit B) $108 per unit C) $78 per unit D) $89 per unit What is the unit product cost for the month under absorption costing?


A) $97 per unit
B) $108 per unit
C) $78 per unit
D) $89 per unit

Correct Answer

verifed

verified

Mahugh Corporation,which has only one product,has provided the following data concerning its most recent month of operations: Mahugh Corporation,which has only one product,has provided the following data concerning its most recent month of operations:   Required: a.What is the unit product cost for the month under variable costing? b.What is the unit product cost for the month under absorption costing? c.Prepare a contribution format income statement for the month using variable costing. d.Prepare an income statement for the month using absorption costing. e.Reconcile the variable costing and absorption costing net operating incomes for the month. Required: a.What is the unit product cost for the month under variable costing? b.What is the unit product cost for the month under absorption costing? c.Prepare a contribution format income statement for the month using variable costing. d.Prepare an income statement for the month using absorption costing. e.Reconcile the variable costing and absorption costing net operating incomes for the month.

Correct Answer

verifed

verified

a.& b.Unit product costs blured image blured image c.& d.Income ...

View Answer

Ragins Corporation produces a single product and has the following cost structure: Ragins Corporation produces a single product and has the following cost structure:   The absorption costing unit product cost is: A) $219 per unit B) $154 per unit C) $159 per unit D) $252 per unit The absorption costing unit product cost is:


A) $219 per unit
B) $154 per unit
C) $159 per unit
D) $252 per unit

Correct Answer

verifed

verified

The Dean Corporation produces and sells a single product.The following data refer to the year just completed: The Dean Corporation produces and sells a single product.The following data refer to the year just completed:   Assume that direct labor is a variable cost. Required: a.Compute the cost of a single unit of product under both the absorption costing and variable costing approaches. b.Prepare an income statement for the year using absorption costing. c.Prepare a contribution format income statement for the year using variable costing. d.Reconcile the absorption costing and variable costing net operating income figures in (b)and (c)above. Assume that direct labor is a variable cost. Required: a.Compute the cost of a single unit of product under both the absorption costing and variable costing approaches. b.Prepare an income statement for the year using absorption costing. c.Prepare a contribution format income statement for the year using variable costing. d.Reconcile the absorption costing and variable costing net operating income figures in (b)and (c)above.

Correct Answer

verifed

verified

a.Cost per unit under absorption costing...

View Answer

A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations:   The total gross margin for the month under absorption costing is: A) $6,800 B) $197,200 C) $149,600 D) $179,000 The total gross margin for the month under absorption costing is:


A) $6,800
B) $197,200
C) $149,600
D) $179,000

Correct Answer

verifed

verified

When viewed over the long term,cumulative net operating income will be the same for variable and absorption costing if ending inventories exceed beginning inventories.

Correct Answer

verifed

verified

A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations:   What is the total period cost for the month under variable costing? A) $124,200 B) $123,200 C) $168,200 D) $45,000 What is the total period cost for the month under variable costing?


A) $124,200
B) $123,200
C) $168,200
D) $45,000

Correct Answer

verifed

verified

Gabbert Corporation,which has only one product,has provided the following data concerning its most recent month of operations: Gabbert Corporation,which has only one product,has provided the following data concerning its most recent month of operations:   What is the total period cost for the month under variable costing? A) $93,600 B) $154,800 C) $88,400 D) $182,000 What is the total period cost for the month under variable costing?


A) $93,600
B) $154,800
C) $88,400
D) $182,000

Correct Answer

verifed

verified

Nantua Corporation has two divisions,Southern and Northern.The following information was taken from last year's income statement segmented by division: Nantua Corporation has two divisions,Southern and Northern.The following information was taken from last year's income statement segmented by division:   Net operating income last year for Nantua Corporation was $400,000. If the Northern Division's sales last year were $300,000 higher,how would this have changed Nantua's net operating income? (Assume no change in selling prices,variable expenses per unit,or fixed expenses. )  A) $30,000 increase B) $80,000 increase C) $120,000 increase D) $300,000 increase Net operating income last year for Nantua Corporation was $400,000. If the Northern Division's sales last year were $300,000 higher,how would this have changed Nantua's net operating income? (Assume no change in selling prices,variable expenses per unit,or fixed expenses. )


A) $30,000 increase
B) $80,000 increase
C) $120,000 increase
D) $300,000 increase

Correct Answer

verifed

verified

When using segmented income statements,the dollar sales for a company to break even equals the sum of the traceable fixed expenses and the common fixed expenses divided by the overall CM ratio.

Correct Answer

verifed

verified

Yankee Corporation manufactures a single product.The company has the following cost structure: Yankee Corporation manufactures a single product.The company has the following cost structure:   Last year,4,000 units were produced and 3,500 units were sold.There were no beginning inventories. The carrying value on the balance sheet of the ending finished goods inventory under variable costing would be: A) the same as under absorption costing B) $1,500 less than under absorption costing C) $2,000 higher than under absorption costing D) $2,000 less than under absorption costing Last year,4,000 units were produced and 3,500 units were sold.There were no beginning inventories. The carrying value on the balance sheet of the ending finished goods inventory under variable costing would be:


A) the same as under absorption costing
B) $1,500 less than under absorption costing
C) $2,000 higher than under absorption costing
D) $2,000 less than under absorption costing

Correct Answer

verifed

verified

Aaker Corporation,which has only one product,has provided the following data concerning its most recent month of operations: Aaker Corporation,which has only one product,has provided the following data concerning its most recent month of operations:   What is the total period cost for the month under variable costing? A) $230,100 B) $194,100 C) $170,100 D) $60,000 What is the total period cost for the month under variable costing?


A) $230,100
B) $194,100
C) $170,100
D) $60,000

Correct Answer

verifed

verified

Kosco Corporation produces a single product.The company's absorption costing income statement for March follows: Kosco Corporation produces a single product.The company's absorption costing income statement for March follows:   During March,the company's variable production costs were $8 per unit and its fixed manufacturing overhead totaled $5,000. The contribution margin per unit during March was: A) $8 per unit B) $12 per unit C) $10 per unit D) $3 per unit During March,the company's variable production costs were $8 per unit and its fixed manufacturing overhead totaled $5,000. The contribution margin per unit during March was:


A) $8 per unit
B) $12 per unit
C) $10 per unit
D) $3 per unit

Correct Answer

verifed

verified

Under variable costing,fixed manufacturing overhead is:


A) carried in a liability account.
B) carried in an asset account.
C) ignored.
D) expensed as a period cost.

Correct Answer

verifed

verified

Hogans Corporation has two divisions: Delta and Echo.Data from the most recent month appear below: Hogans Corporation has two divisions: Delta and Echo.Data from the most recent month appear below:   The company's common fixed expenses total $64,090.The break-even in sales dollars for Echo Division is closest to: A) $250,143 B) $387,059 C) $173,469 D) $304,265 The company's common fixed expenses total $64,090.The break-even in sales dollars for Echo Division is closest to:


A) $250,143
B) $387,059
C) $173,469
D) $304,265

Correct Answer

verifed

verified

Hanks Corporation produces a single product.Operating data for the company and its absorption costing income statements for the last two years are presented below: Hanks Corporation produces a single product.Operating data for the company and its absorption costing income statements for the last two years are presented below:     Variable manufacturing costs are $4 per unit.Fixed manufacturing overhead was $18,000 in each year.This fixed manufacturing overhead was applied at a rate of $2 per unit.Variable selling and administrative expenses were $1 per unit sold. Required: a.Compute the unit product cost in each year under variable costing. b.Prepare new income statements for each year using variable costing. c.Reconcile the absorption costing and variable costing net operating income for each year. Hanks Corporation produces a single product.Operating data for the company and its absorption costing income statements for the last two years are presented below:     Variable manufacturing costs are $4 per unit.Fixed manufacturing overhead was $18,000 in each year.This fixed manufacturing overhead was applied at a rate of $2 per unit.Variable selling and administrative expenses were $1 per unit sold. Required: a.Compute the unit product cost in each year under variable costing. b.Prepare new income statements for each year using variable costing. c.Reconcile the absorption costing and variable costing net operating income for each year. Variable manufacturing costs are $4 per unit.Fixed manufacturing overhead was $18,000 in each year.This fixed manufacturing overhead was applied at a rate of $2 per unit.Variable selling and administrative expenses were $1 per unit sold. Required: a.Compute the unit product cost in each year under variable costing. b.Prepare new income statements for each year using variable costing. c.Reconcile the absorption costing and variable costing net operating income for each year.

Correct Answer

verifed

verified

a.The unit product cost under variable c...

View Answer

Aaker Corporation,which has only one product,has provided the following data concerning its most recent month of operations: Aaker Corporation,which has only one product,has provided the following data concerning its most recent month of operations:   What is the unit product cost for the month under absorption costing? A) $87 per unit B) $60 per unit C) $66 per unit D) $93 per unit What is the unit product cost for the month under absorption costing?


A) $87 per unit
B) $60 per unit
C) $66 per unit
D) $93 per unit

Correct Answer

verifed

verified

Farron Corporation,which has only one product,has provided the following data concerning its most recent month of operations: Farron Corporation,which has only one product,has provided the following data concerning its most recent month of operations:   What is the unit product cost for the month under variable costing? A) $69 per unit B) $84 per unit C) $89 per unit D) $74 per unit What is the unit product cost for the month under variable costing?


A) $69 per unit
B) $84 per unit
C) $89 per unit
D) $74 per unit

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following costs at a manufacturing company would be treated as a product cost under both absorption costing and variable costing? Which of the following costs at a manufacturing company would be treated as a product cost under both absorption costing and variable costing?   A) Option A B) Option B C) Option C D) Option D


A) Option A
B) Option B
C) Option C
D) Option D

Correct Answer

verifed

verified

Last year,Walters Corporation's variable costing net operating income was $60,800 and its inventory decreased by 200 units.Fixed manufacturing overhead cost was $3 per unit for both units in beginning and in ending inventory.What was the absorption costing net operating income last year?


A) $60,800
B) $60,200
C) $600
D) $61,400

Correct Answer

verifed

verified

Showing 101 - 120 of 223

Related Exams

Show Answer