Asked by

Lindsey MacDonald
on Oct 14, 2024

verifed

Verified

Beta Inc.can produce a unit of Zed for the following costs:  Direct material $10 Direct labor 20 Overhead 50 Total costs per unit $80\begin{array}{lr}\text { Direct material } & \$ 10 \\\text { Direct labor } & 20 \\\text { Overhead } & 50 \\\hline \text { Total costs per unit } & \$ 80 \\\hline \hline\end{array} Direct material  Direct labor  Overhead  Total costs per unit $102050$80 An outside supplier offers to provide Beta with all the Zed units it needs at $58 per unit.If Beta buys from the supplier,it will still incur 40% of its overhead.Beta should:

A) Buy Zed since the relevant cost to make it is $60.
B) Make Zed since the relevant cost to make it is $60.
C) Buy Zed since the relevant cost to make it is $80.
D) Make Zed since the relevant cost to make it is $30.
E) Buy Zed since the relevant cost to make it is $30.

Direct Material

Raw materials that are directly traceable to the manufacturing of a product and are an integral part of the finished product.

Direct Labor

Labor costs directly traceable to the production of specific goods or services, such as wages for assembly line workers.

Overhead

Expenses that are not directly associated with the production of goods or services but are required for the company's operations, such as rent, utilities, and administrative salaries.

  • Evaluate make or buy decisions considering relevant costs.
verifed

Verified Answer

BN
Billy NievasOct 19, 2024
Final Answer:
Get Full Answer